ENDEPL

Mapy
Žacléř
- °C
-
Lyžařské areály

Vyhledávání

Hruboskalsko

Český ráj

Hrubá skála, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou oblastí v Čechách. Byla vyhlášená v roce 1955 na ploše 95 km2, v roce 2002 pak došlo k jejímu rozšíření na dnešních 181 km2.

Jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Českého ráje je Hruboskalsko nedaleko Turnova, do nějž patří mj. Hruboskalské skalní město, Sedmihorky, Kavčiny, hrad Valdštejn a rozhledna Hlavatice. Hruboskalsko je rájem horolezců a romantiků. Značené trasy skýtají velké možnosti rekreace i romantických procházek. Minout byste neměli třeba skalní rozsedlinu zvanou Myší díra, Adamovo lože, symbolický hřbitov horolezců či několik skalních vyhlídek.

Na samém okraji Hruboskalského skalního města se nachází zámek Hrubá Skála. Stojí na pískovcovém skalním bloku nad stejnojmennou obcí a je jednou z daleka viditelných dominant Českého ráje. V současnosti slouží jako hotel, avšak návštěvníkům je umožněn vstup na nádvoří i na věž, odkud se nabízí pozoruhodná vyhlídka nejen na zdejší skalní město, ale i na Trosky a Kozákov. Původní sídlo zde bylo postaveno v polovině 14. století v podobě gotického hradu, který nesl název Skála. Přízvisko Hrubá (ve smyslu velká) k němu přibylo až později.

Otevírací doba

Volně přístupné.

Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
Hruboskalské skalní město, autor: Milan Drahoňovský
Sahara, autor: Luděk Antoš
Hruboskalsko, autor: Podobský Jakub
Hruboskalské skalní město, autor: Charousek Pavel
Mariánská vyhlídka, autor: Pavla Bičíková
symbolický hřbitov horolezců, autor: Pavla Bičíková
Hruboskalsko, Adamovo lože (foto Morávek)
Adamovo lože, Hruboskalsko
Hruboskalsko
Hruboskalsko
 
 
 
load