ENDEPL

Mapy
Žacléř
- °C
-
Lyžařské areály

Vyhledávání

Podtrosecká údolí

Český ráj

Troskovice, 512 63

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Nacházíte se v samém srdci Českého ráje, malebného kraje ve středním Pojizeří, který své jméno získal ve druhé polovině 19. století díky návštěvníkům zdejších lázní Sedmihorky. V roce 1955 byla na území Českého ráje vyhlášena vůbec první chráněná krajinná oblast v tehdejším Československu, která dnes zahrnuje 181 km2 území.

Rybník Vidlák, podél nějž vede silnice z Troskovic na Hrubou Skálu, byl vybudován v 16. století v mokřadech Podtroseckých údolí. Přírodní rezervace Podtrosecká údolí je nejrozsáhlejším komplexem mokřadů v Českém ráji. Roste v nich mnoho druhů chráněných rostlin, například krušťík bahenní, rosnatka okrouhlolistá či tolije bahenní, a žijí tu také chránění živočichové, jako třeba ledňáček říční, čírka obecná, rákosník velký či strnad rákosní. V roce 1999 zde byla založena přírodní rezervace o rozloze 1,4 km2.

Mezi Vidlákem a sousedním rybníkem Hrudka se na ploše 3,8 hektarů rozprostírá Rašeliniště Vidlák. Jedná se o jedno z nejcennějších a z nejrozsáhlejších rašelinných stanovišť v Českém ráji. Má podobu údolní rašelinné louky, která je odvodňována do potoků Libuňky a Žehrovky.

Od Borku na Trosky vede naučná stezka Podtrosecká údolí, která vás provede kolem většiny rybníků zdejší rybniční soustavy. Hned tím prvním je Rokytnický rybník, na jehož hrázi se nachází pozorovatelna ptáků, z níž se mj. naskýtá překrásný pohled na hrad Trosky, symbol Českého ráje. Stezka dále prochází kolem rybníků Hrudka, Vidlák a Krčák a podél potoka Jordánka míří k Věžáku. Její trasa se poté stáčí k Podsemínskému rybníku, odkud pokračuje na vlak do Malechovic. Můžete se však odpojit a kolem rybníka Nebákov se vrátit přes Trosky zpět do Borku.

U rybníka Vidlák se nachází turistické rozcestí s možností občerstvení, parkoviště a oficiální tábořiště. Na jižním konci hráze byla natočena jedna ze scén známé filmové komedie Jak dostat tatínka do polepšovny. Určitě si vzpomenete na listonoše v podání Petra Nárožného, který na babetě vjíždí do rybníka a překvapeně volá: „Vo-vodník, a říkal mi Fando!“.


Vidlák, autor: Ondřej Holas
Vidlák, autor: Ondřej Holas
Vidlák, autor: Pavla Bičíková
Věžický rybník, autor: Částka Jiří
Rokytnický rybník, autor: Luděk Antoš
Rybník Krčák-Morávek.jpg
Podtrosecká_údolí.jpg
Podtrosecká_údolí.jpg
 
 
 
load